Mozart ve Balina

 

Filmin Adı: Mozart ve Balina

Oyuncular: Josh Hartnett, Radha Mitchell, Erica Leerhsen, Christa Campbell, Robert Wisdom

Yönetmen: Petter Naess

Yılı:2005

Film Özeti

2005 ABD yapımlı, başrollerini Josh  Hartnett ve Radha Mitchell’in oynadığı,Peter Naess’in yönettiği Mozart ve Balina dram/komedi/ romantik türündeki bir filmdir.Gerçek bir hayat hikayesinden sinemaya uyarlanmış bu filmde asperger sendromlu iki bireyin aşkı ele alınmıştır. Donald bir taksi şoförüdür. Asperger sendromunun gerektirdiği zorluklar onun mesleğini de etkilemektedir. Küçük bir terapi grubu vardır diğer arkadaşları da kendisi gibi asperger sendromuna sahiptir. O gün telefon guruplarına Isabelle katılır ve birbirlerinden hoşlanırlar. Donald bir matematik dahisi Isabella ise müzik ve sanat ile ilgilidir. Cadılar bayramını beraber Mozart ve balina kostümlerini giyerek geçirirler ve o günden sonra birbirlerine bağlanırlar. Donald bir gün lazım olur düşüncesiyle yıllardır gerekli gereksiz bir çok eşyayı biriktirmiştir. Isabelle, Donald evde yokken ortalığı temizleyip gereksiz eşyaları düzene sokmuştur.

Fakat Donald bu durumdan hoşlanmamıştı çünkü uzun süredir kurduğu düzen bozulmuştur bu sebepten dolayı ayrılmışlardır.Birbirlerine olan sevgileri otizmin önüne geçince tekrar bir araya gelmişlerdir. Ayrı bir eve çıkıp Yeni bir düzen oluşturmuşlardır. Hatta Isabelle Donald için matematik yeteneğine kullanabileceği bir iş bulmuştur. Çok güzel bir yaşam sürdürürlerken bu durum Donald’ın patronun yemeğe gelmesi ile bozulur çünkü Donald Isabelle’den “normal” davranmasını istemiştir. Bu duruma sinirlenen Isabelle yemek boyunca hayvanlardan ve ev için olan planlarından bahsetmiştir.Buna dayanamayan Donald sinirlenip Isabelle’e bağırmıştır. Yaşanan bu kavgadan sonra isteklerin farklı olduğunu anlamışlardır. Donald’ın  isteği normal olmaktır. Bir süre uzak kaldıktan sonra arkadaş olarak yollarına devam etmek isteselerde Donal Isabelle’e evlenme teklif eder. Bu durum Isabelle için iyi olmamıştır ve doktorun isteği ile Donald kendini zor tutsa da ondan uzak durur.Bir gün Isabelle’i görür ve onun peşinden gidip konuşur. Sorunlarını hallettikten sonra bütün terapi arkadaşlarıyla birlikte bunu kutlarlar.

Filmde Otizme Dair Ne Görüyoruz?

  • Otizm Spektrum bozukluğu doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Otizmin Beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılmaktadır bugün otizm Spektrum bozukluğuna neyin neden sebep olduğu bilinmemekle beraber genetik temeli olduğuna ilişkin bulgular vardır. Ancak hangi genin ya da genlerin sebep olduğu henüz bilinmemektedir. Çevresel faktörlerin de otizme yol açabildiğini ilişkin görüşler vardır. Hem genetik temellerin hem de çevresel faktörlerin etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılmaktadır.
  • Otizmi konu alan filmlerin tarihine baktığımızda Mozart and the Whale 8. filmdir. Film gerçek yaşanmış bir aşk hikayesinden alınmıştır. Donald ve İsabelle ender görülen otizmin bir kolu olan Asperger sendromlu iki gençtir. Otizme dair ilk olarak şunu görmekteyiz:
  • Filmin ilk sahnesinde  Donald tek taraflı konuşma içerisindedir  Taksideki müşteriler onu dinlememesine rağmen kendisi hakkında birçok bilgi vermiştir. Ayrıca arabayı çarptığında hiçbir şeyle ilgilenmeyip ilk olarak siparişlerin yetiştirilmesi gerektiğini düşünüp, siparişleri alıp hemen oradan ayrılmıştır. Bu da şunu gösteriyor ki onlar için rutinlerinin çok önemli olduğu.
  • Asperger sendromlu bireylerin çok iyi bildikleri bazı alanlar vardır. Isabelle müzik ve sanatla ilgilidir. Donald ise matematik dahisidir. Büyük rakamlarla kolayca işlem yapabilir ve rakamlar arasında ilişki kurabilir. Bu özelliğini ise Isabelle’e olan  tartışmalarından sonra rahatlama yöntemi olarak kullanmıştır.
  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi otizmli bireylerin belli rutinleri ve düzenleri vardır. Bu düzenlerinin bozulması onları kötü etkilemektedir. Isabel Donald’ın evini düzenleyince Donald bu duruma ne tepki vereceğini bilememiş sonrasında da aniden bağırıp çağırmıştır. “ Hayatımı çaldın” diyerek onu suçlamıştır. Bu durum ikisi için de kötü olmuştur.
  • Asperger sendromunun belirgin bir diğer özelliği de kelimeleri düz anlamlarıyla anlamlarıdır. Bu bireyler iğneleme ve şakaları anlamakta güçlük yaşarlar. Filmde yaptıkları şakaları belirtme ihtiyacı duymuşlardır aynı zamanda hem Donald ve Isabelle  hem de diğer terapi grubundakiler düşüncelerini sesli bir şekilde dile getirmektedirler.
  • Film gerçek bir hayat hikayesinden esinlendiği için Asperger sendromlu bireylerin yaşadığı sıkıntıları net bir şekilde görebiliyoruz. Çünkü karakterler bu sendromun belirli özelliklerine sahiptir. Filmde de oyuncular bunu cok guzel bir şekilde oynamışlardır.

İçeriği Hazırlayan: Gülhan Sayılmış

Film Fragmanı

Film İzleme Linki

Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Cevap Yaz

Fimler
Kitaplar
MateryallerİletişimEkibimizKayıt OlmaGiriş